Εγγραφές μαθητών Α΄ Δημοτικού για το σχολικό έτος 2021-22

3ο 12/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

Τηλ: 2221022943  mail: mail@3dim-chalk.eyv.sch.gr

Εγγραφές μαθητών Α΄ Δημοτικού για το σχολικό έτος 2021-2022

Οι εγγραφές των μαθητών της Α΄ Δημοτικού για το σχολικό έτος 2021-2022 αρχίζουν  τη Δευτέρα 1 Μαρτίου 2021  και λήγουν τις 20 Μαρτίου 2021

Λόγω των μέτρων αποφυγής διάδοσης του κορονοϊού Covid-19:

Οι αιτήσεις εγγραφών μαζί με τα δικαιολογητικά που τις συνοδεύουν θα κατατεθούν στη σχολική μονάδα με κάθε πρόσφορο τρόπο προς αποφυγή μετακινήσεων ( με αποστολή e-mail ή μέσω ταχυδρομείου).

mail@3dim-chalk.eyv.sch.gr

Η μετάβαση γονέα στο σχολείο θα πραγματοποιείται τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του ιού κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού (221022943) από 10.00 έως 12.00

Σας ενημερώνουμε ότι για το σχολικό έτος 2021-22 στην Α΄ τάξη Δημοτικού εγγράφονται οι μαθητές/μαθήτριες που συμπληρώνουν την ηλικία  των έξι (6) ετών την 31η Δεκεμβρίου 2021 (γεννήθηκαν από 1η Ιανουαρίου έως 31η Δεκεμβρίου 2015).

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την εγγραφή στην Α΄ Δημοτικού είναι τα εξής :

1.  Αίτηση Εγγραφής Α τάξη στο Δημοτικό Σχολείο
  2. Πιστοποιητικό Γέννησης Δήμου ή Κοινότητας  αναζητείται από το σχολείο
  3. Βιβλιάριο Υγείας του παιδιού ή προσκόμιση άλλου στοιχείου  στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια  (ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ)  Σ’ αυτό ελέγχονται: Εμβόλιο Ηπατίτιδας Β, 5 δόσεις τριπλού, 5 δόσεις πολιομυελίτιδας
  1. Ατομικό Δελτίο Υγείας Δημοτικού Σχολείου (Α.Δ.Υ.Μ.)

σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ (Α.Δ.Υ.Μ.)

1. Αποδεικτικό στοιχείο της διεύθυνσης κατοικίας από το οποίο, κατά την κρίση της διεύθυνσης του σχολείου, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/μαθήτριας. (Εκκαθαριστικό εφορίας, απόδειξη λογαριασμού ΔΕΗ ή ΟΤΕ ή ΕΥΔΑΠ ή συμβόλαιο οικίας)

6.«Βεβαίωση Φοίτησης»  από το Νηπιαγωγείο η οποία θα προσκομιστεί από γονέα ή κηδεμόνα του μαθητή για την εγγραφή του στο Δημοτικό.

ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ

Οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται στην Α΄ τάξη προσκομίζοντας τα δικαιολογητικά που αναφέρονται παραπάνω καθώς και με ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό επίσημα μεταφρασμένο.

ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

• Αν οι γονείς είναι διαζευγμένοι απαιτείται δικαστική απόφαση επιμέλειας.
  • Αν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια απαιτείται ιατρική γνωμάτευση.
  • Αν το παιδί έχει διαγνωσμένη μαθησιακή δυσκολία απαιτείται διάγνωση από ΚΕ.Σ.Υ.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΩΙΝΗΣ ΖΩΝΗΣ

Οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης, μπορούν να εγγράφονται στο προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους συμπληρώνοντας το παρακάτω :

7.  ΑΙΤΗΣΗ ΓΟΝΕΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΤΜΗΜΑ 2021 2022.

8. ΑΤΟΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΑΘΗΤΗ:  ΚΑΡΤΕΛΑ ΜΑΘΗΤΗ Α ΤΑΞΗΣ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ 3ου Δημ. Σχολείου Χαλκίδας( χάρτης):

Λυκόφρονος ( από την παραλία έως την γωνία με Καραμουρτζούνη)? όλη η οδός Μιχαήλ Κακαρά ( Μονά μέχρι την παραλία  Κουρέντι) ? Αποστολίδου ( παραλία Κουρέντι μέχρι γωνία με Μιχ Κακαρά)

Ενημερώνουμε τους ενδιαφερόμενους γονείς ότι σύμφωνα με τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας ΑΝ πρέπει να προσέλθετε  στο σχολείο να πραγματοποιηθεί μετά από τηλεφωνικό ραντεβού  τηλ 22210 22943 λαμβάνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα αποφυγής διασποράς της λοίμωξης από τον κορωνοϊό  Covid-19 φορώντας τις προβλεπόμενες μάσκες και να τηρούν τις απαραίτητες αποστάσεις.

Φεβρουάριος 2021
« Νοέ   Μαρ »