Επίσκεψη της Στ τάξης στη Βουλή

Την Τετάρτη 6 Ιουνίου οι μαθητές της Στ᾽ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το κτίριο της Βουλής των Ελλήνων. Στην εκδρομή μας τίμησε με την παρουσία του και ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κύριος Μερκούρης, τον οποίο και ευχαριστούμε. Εκεί μας υποδέχτηκε η βουλευτής Ευβοίας κυρία Ζωή Λιβανίου, η οποία ήταν μαζί μας καθόλη τη διάρκεια της επίσκεψής μας. Στην αρχή μας μίλησε η ξεναγός της Βουλής για την ιστορία του κτιρίου και κατόπιν μας οδήγησε στην  αίθουσα Ελευθερίου Βενιζέλου, στην οποία εκτείθονταν διάφορα ιστορικά έγγραφα και αντικείμενα από όλη την ιστορία της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας της Ελλάδας. Εκεί μας μίλησε για τον πρώτο Κυβερνήτη του ελληνικού κράτους, τον Ιωάννη Καποδίστρια. Μετά κατευθυνθήκαμε στην αίθουσα της Ολομέλειας της Βουλής , όπου ξεναγηθήκαμε  στο χώρο  και μάθαμε πώς διεξάγονται οι συνεδριάσεις. Στο τέλος μας περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη, καθώς η κα Λιβανίου μας οδήγησε στο Εντευκτήριο της Βουλής όπου μας κέρασε αναψυκτικά. Την ευχαριστούμε πολύ. Αυτή η εκδρομή ήταν μια αξέχαστη εμπειρία για όλους μας!

Ιούνιος 2018
« Μαΐ