Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού

Με το σύνθημα «Αθλούμαι ? ΧαράΖΩ το μέλλον», η 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού έδωσε  τη δυνατότητα στους μαθητές του σχολείου μας να συμμετέχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις και δραστηριότητες. Συγκεκριμένα οι μαθητές σε κύκλο έκαναν «πάσες» με διαφορετικούς τρόπους και βαθμό δυσκολίας ανάλογα με την ηλικία τους, προσπαθώντας να κρατήσουν την μπάλα στον αέρα. Η Α΄ τάξη χρησιμοποίησε μπαλόνια, ενώ η Β΄ τάξη μικρές πλαστικές μπάλες. Η Γ΄ και Δ΄ τάξη χρησιμοποίησαν πλαστικές μπάλες και έπαιξαν βόλεϊ, παιχνίδι τροποποιημένο και προσαρμοσμένο στις δυνατότητές τους. Τέλος η Ε΄ και Στ΄ τάξη χρησιμοποίησαν μαλακές μπάλες και έπαιξαν βόλεϊ που πλησίαζε περισσότερο την τεχνική και τους κανονισμούς του αθλήματος.

Οι αθλητικές δράσεις συνδυάστηκαν με προβολή βίντεο σχετικής θεματολογίας, διαδραστικές συζητήσεις και αναστοχασμό, ανάγνωση  και εικονογράφηση παραμυθιού, δημιουργία κολάζ, ζωγραφική κ.α.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί με μεγάλη χαρά συμμετείχαν στην οργάνωση και τις δραστηριότητες της ημέρας αυτής, με στόχο να αναδείξουν την κοινωνική διάσταση του Σχολικού Αθλητισμού.

Οκτώβριος 2017
« Σεπ   Νοέ »