Δράσεις για την «Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου»

«Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου» ήταν το Σάββατο 2 Απριλίου και οι μαθητές της Γ1 τάξης  πραγματοποίησαν σειρά δράσεων όπου διασκέδασαν και διαπίστωσαν για ακόμα μια φορά πόσο πολύτιμος «φίλος» είναι τα βιβλία.

Παρέα με τα αγαπημένα τους βιβλία κάναμε περίπατο στην παραλία της Χαλκίδας και φτάσαμε μέχρι το Κρηπίδωμα. Εκεί μιλήσαμε για τον συγγραφέα Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, τα παραμύθια που έχει γράψει, συζητήσαμε για τα αγαπημένα τους βιβλία και στη συνέχεια φτιάξαμε μια μεγάλη αφίσα.

Συνεχίσαμε τις δράσεις μας στην τάξη, όπου φτιάξαμε άλλη μια αφίσα με τα συναισθήματα των μαθητών στο άκουσμα της λέξης «βιβλίο». Την επόμενη μέρα παρακολουθήσαμε στο διαδραστικό πίνακα ταινία μικρού μήκους: «Τα φανταστικά ιπτάμενα βιβλία του κου Μόρις Λέσμορ» και το παραμύθι: «Η πριγκίπισσα Δυσκολούλα» του Ευγένιου Τριβιζά και ακολούθησε συζήτηση. Τέλος φτιάξαμε υπέροχους σελιδοδείκτες για τα αγαπημένα τους βιβλία.

Απρίλιος 2016
« Μαρ   Μαΐ »