Επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας, επισκέφτηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στη Χαλκίδα. Στόχος της επίσκεψης  ήταν να μάθουν οι μαθητές να κινούνται ως πεζοί  με ασφάλεια αλλά και  ως ποδηλάτες, καθώς και τη γνώση των βασικών κανόνων οδικής κυκλοφορίας, μιας και φέτος ασχολούμαστε με το Πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής « Κυκλοφορώ με ασφάλεια».

Ο υπεύθυνος εκπαιδευτής  κ Πανταζής Ρούσσος μας ξενάγησε στο χώρο και ενημέρωσε τους μαθητές για θέματα κυκλοφοριακής αγωγής ( τους κανόνες οδικής συμπεριφοράς ως πεζοί ή ποδηλάτες, την πρόληψη των τροχαίων ατυχημάτων, τη συμπεριφορά των μαθητών στο δρόμο κ.α.).

Τα παιδιά  διασκέδασαν μέσα από μια σειρά δραστηριοτήτων και παιχνιδιών και συνειδητοποίησαν τη σημαντικότητα της κυκλοφοριακής αγωγής, μαθαίνοντας βιωματικά, μέσα από την πρακτική άσκηση με ποδήλατα που διαθέτει το Π.Κ.Α.

Απρίλιος 2016
« Μαρ   Μαΐ »