Διάκριση μαθητών στο Σκάκι

Δυναμικό παρόν έδωσαν οι μαθητές του σχολείου μας στο Σχολικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Σκακιού Ανατολικής Στερεάς και Εύβοιας, που πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο  26 και 27 Μαρτίου 2016 στην πόλη μας.

Σε Ομαδικό επίπεδο  το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από 4 ομάδες. Σημαντική διάκριση πέτυχε η  Α΄ Ομάδα  αποτελούμενη από τους Γεροντίτη Μιχαήλ (Β1 Τάξη), Αντωνίου Ελευθέριο (Δ1 Τάξη), Τσάμη Γεώργιο (Δ2 Τάξη) και Αντωνίου Ιωάννα (Β1 Τάξη), όπου κατέκτησε την 3η θέση ανάμεσα σε 23 ομάδες Δημοτικών Σχολείων της Περιφέρειας (Εύβοια, Βοιωτία, Φθιώτιδα, Φωκίδα) και ταυτόχρονα την πρόκρισή της στο Πανελλήνιο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκακιού 2016. Το Ομαδικό πρωτάθλημα πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 26 Μαρτίου στο 9ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας.

Σε ατομικό επίπεδο την Κυριακή 27 Μαρτίου σε κεντρικό ξενοδοχείο της πόλης, το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από 21 μαθητές. Ανάμεσα σε 290 μαθητές, από σχολεία της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας,  διακρίθηκαν οι μαθήτριές μας:

• Αντωνίου Βάλια (Α1 Τάξη)

Χρυσό μετάλλιο,  1η στη κατηγορία κοριτσιών Α΄Δημοτικού.

• Αντωνίου Ιωάννα (Β1 Τάξη)

Χρυσό μετάλλιο, 1η στη κατηγορία κοριτσιών Β΄Δημοτικού.

• Ζεμπίλη Έλενα (Γ1 Τάξη)

Χρυσό μετάλλιο, 1η στη κατηγορία κοριτσιών Γ΄Δημοτικού

Οι παραπάνω μαθήτριες προκρίθηκαν στο Πανελλήνιο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκακιού 2016.

Επίσης η μαθήτρια Αντωνίου Ιωάννα ήταν και η 1η νικήτρια του Νομού Ευβοίας στην Κατηγορία Β΄ Δημοτικού. Για την διάκριση αυτή, το πρωί της Τρίτης η κα Κωνσταντινίδου Ζωή, Γραμματέας του Συλλόγου Α.Ε.Κ. Άβαξ και Πεσσοί (διοργανωτής των αγώνων), απένειμε στην μαθήτρια μία σκακιέρα.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές/τριες μας για τη συμμετοχή τους στους Περιφερειακούς Σχολικού Αγώνες Σκακιού. Ευχόμαστε να συνεχίσουν να ασχολούνται με το σκάκι, ένα πνευματικό άθλημα που  καλλιεργεί και αναπτύσσει σπουδαία προτερήματα όπως πειθαρχία, διαπαιδαγώγηση της θέλησης και της αντοχής, ανάπτυξη μνημονικού, ετοιμότητα, εξυπνάδα, λογική σκέψη κ.α.

Μάρτιος 2016
« Φεβ   Απρ »