Επίσκεψη της κ. Αλέκας Σίδερη στη Δ΄1 τάξη

Οι Απόκριες , είναι ένα υπέροχο και σοφό διάλειμμα στην καθημερινότητά μας! Είναι μια σπουδαία γιορτή, που δε χρειάζεται πολλά για να γίνει « ένα τρανό πανηγύρι»! Αρκεί να βάλουμε ανάποδα μία μάσκα, ένα μαντήλι, ένα καπέλο, ένα φτερό, ένα λουλούδι, μία κουδούνα . Κέφι, τραγούδια και χορός να περισσεύουν και τα Καρναβάλια θα ζουν για πάντα!

Η μεταμφίεση, είναι η ταύτιση με ό,τι θαυμάζουμε αλλά και η διακωμώδηση όλων όσων μας φοβίζουν. Και βέβαια η σάτυρα των θλιβερών και μόνιμων μασκαράδων που ορίζουν τη ζωή των απλών ανθρώπων. Αλλά πάνω απ όλα είναι η Χαρά και η Ελπίδα ότι μετά τη βαρυχειμωνιά θα έρθει η Άνοιξη! Και τότε όλα θα ξαναζωντανέψουν κι εμείς θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι, δυνατοί, καθαροί κι εξαγνισμένοι για να υποδεχθούμε το μέγα θαύμα της συνέχειας της ζωής!

Με αυτά τα λόγια η κ. Αλέκα Σίδερη η αγαπημένη γιαγιά Αλέκα ξεκίνησε για τους μαθητές της Δ1 τάξης  ένα ταξίδι στον χρόνο , στα ήθη και τα έθιμα της Αποκριάς αλλά και την προετοιμασία σώματος και ψυχής με την έναρξη της Σαρακοστής. Με τον γνωστό πληθωρικό της τρόπο και τη γλαφυρή της αφήγηση μάγεψε τους μικρούς μαθητές.

Ευχαριστούμε γιαγιά Αλέκα!

Μάρτιος 2016