Δραστηριότητες Γ΄ Τάξης για την Κυκλοφοριακή Αγωγή

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης  κατά τη διάρκεια του μαθήματος «Κυκλοφορούμε με ασφάλεια» που παρουσιάζεται στο Τρίτο Κεφάλαιο της Μελέτης Περιβάλλοντος και με αφορμή το Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας  όπου ασχολούνται τη φετινή χρονιά: «Κυκλοφορώ με ασφάλεια», ασχολήθηκαν διεξοδικά με το θέμα.

Γνώρισαν τα σήματα οδικής κυκλοφορίας, ζωγράφισαν και δημιούργησαν κολάζ με μεταφορικά μέσα. Στη συνέχεια παρατηρήσαμε την κίνηση των τροχοφόρων σε κεντρικό δρόμο κοντά στο σχολείο μας, όπου και συμπληρώσαμε σχετικό πίνακα. Ακολούθησε έρευνα από τους μαθητές, δίνοντας σε συγγενείς σχετικό ερωτηματολόγιο με θέμα: «Είμαστε ευχαριστημένοι από τη συγκοινωνία στον τόπο μας;». Μετά την στατιστική ανάλυση, στο Εργαστήριο Πληροφορικής σε συνεργασία με τον εκπαιδευτικό Πληροφορικής, δημιούργησαν γραφήματα στο Libre Office Calc και συζητήσαμε, ώστε να καταλήξει η ομάδα σε συμπεράσματα.

Φεβρουάριος 2016
« Ιάν   Μαρ »