Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Την Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου, στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία, οι μαθητές της ΣΤ 1 τάξης του σχολείου μας, αφού κάθισαν κυκλικά και έχοντας ως αφόρμηση διάφορες εικόνες που είχε αναρτήσει ο δάσκαλος στον πίνακα,  έκαναν μια εποικοδομητική συζήτηση γύρω από τα άτομα που αντιμετωπίζουν κάποιας μορφής αναπηρία. Στη συνέχεια πραγματοποίησαν διάφορες δραστηριότητες  (π.χ. γραφή του ονόματός τους με το στόμα, «περπάτημα» στην αίθουσα με τα χέρια, ανάγνωση βιβλίων γραμμένων σε γλώσσα Braille) προκειμένου να συνειδητοποιήσουν βιωματικά τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία. Ακολούθησαν ζωγραφικές δημιουργίες από τα παιδιά, τις οποίες θα δωρίσουμε στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας, καθώς επίσης και γραφή επιστολής προς το Δήμαρχο Χαλκίδας, όπου παρατίθενται τα προβλήματα μετακίνησης  που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία στην πόλη μας.

Δεκέμβριος 2015
« Νοέ   Ιάν »