Οι καιροί άλλαξαν!!

?.Mπορεί τους λούστρους και τα λουστράκια, να μην τα βλέπει πια κανείς στους δρόμους της Χαλκίδας ?Χάθηκαν μαζί με τις λάσπες και τη σκόνη, που τις σκεπάζει τώρα η άσφαλτος?

Οι καιροί άλλαξαν!!

Η φροντίδα όμως για περιποιημένα και καλογυαλισμένα παπούτσια θα παραμείνει πάντα, ένα θέμα προσωπικής καλαισθησίας!!

Με όλη μου την αγάπη και χίλια γλυκά

φιλάκια στα χρυσά τα κεφαλάκια!!!

Η γιαγιά Αλέκα

Μ αυτά τα λόγια ξεκίνησε η ξενάγηση των μαθητών της Δ1 τάξης στην παλιά Χαλκίδα και στα λουστράκια της από την κ. Αλέκα Σίδερη , την Παρασκευή 6 Νοεμβρίου. Η αφορμή δόθηκε στα πλαίσια της γνωριμίας των μαθητών με παλιά επαγγέλματα που δεν υπάρχουν πια και μ έναν τρόπο ζωής που ανήκει στο παρελθόν μέσα από το μάθημα της Γλώσσας « Ο νερουλάς». Εικόνες, περιγραφές, καθημερινότητα, γειτονιές, άνθρωποι κι επαγγέλματα που έχουν χαθεί, μάγεψαν τους μικρούς μαθητές με τον γλαφυρό τρόπο της κ. Σίδερη.

Σ ευχαριστούμε πολύ γιαγιά Αλέκα!

Νοέμβριος 2015
« Οκτ   Δεκ »