Διακρίσεις μαθητών του σχολείου μας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής

Εκπληκτική ήταν η επίδοση των μαθητών του σχολείου μας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικών Δημοτικού «Αριστοτέλης» (β΄φάση), καθώς από την Ε΄ και Στ΄ τάξη συμμετείχαν οκτώ μαθητές όπου ένας μαθητής κατέκτησε Βραβείο Αριστείας και ένας Εύφημο μνεία.

Συγκεκριμένα:

2ο Βραβείο Αριστείας έλαβε ο Τσάμης Γεώργιος  (Στ΄2 τάξη) και Εύφημο Μνεία ο Γεροντίτης Ελευθέριος  (Ε΄1 τάξη).

Έπαινο Συμμετοχής έλαβαν οι:

Βουρδάνου Ιωάννα ( Ε1 τάξη)

Σαρταμπάκος Ιωάννης ( Ε2 τάξη)

Σταθάκη Σοφία ( Ε2 τάξη)

Αντωνίου Ελευθέριος (Στ1 τάξη)

Αλεξάνδρου Νικόλαος ( Στ1 τάξη)

Φούρλης Ανέστης (Στ2 τάξη)

Τον  Διαγωνισμό διοργάνωσαν το Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, η Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση και η Ένωση Ελλήνων Φυσικών, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, την 19/5/2018.

Συγχαίρουμε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν για τα εξαιρετικά τους αποτελέσματα και τους ευχόμαστε καλή πρόοδο!

Γιορτή λήξης από τους μαθητές της Στ τάξης

Την Τετάρτη 13 Ιουνίου οι μαθητές της ΣΤ τάξης αποχαιρέτησαν το Δημοτικό με μια όμορφη γιορτή λήξης της σχολικής χρονιάς. Τα παιδιά του Στ΄1  ανέβασαν το θεατρικό έργο με τίτλο: «Το ξύλο βγήκε από τον Παράδεισο», ενώ τα παιδιά του Στ΄2 πρόβαλλαν ταινία μικρού μήκους που έφτιαξαν τα ίδια με θέμα το σχολικό εκφοβισμό. Στη συνέχεια τραγούδησαν, χόρεψαν και στο τέλος έπαιξαν αθλητικά παιχνίδια στην αυλή του σχολείου. Ευχόμαστε στους απόφοιτους  μαθητές μας καλό καλοκαίρι, καλή πρόοδο στο Γυμνάσιο και να είναι πάντα  υγιή, χαρούμενα κι ευτυχισμένα στη ζωή τους!

Καλοκαιρινές κάρτες από την Α΄τάξη

Καλοκαιρινές κάρτες από την Α΄ τάξη.

Σχολική εκδρομή

Το σχολείο μας πραγματοποίησε την τελευταία εκδρομή για φέτος στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Active Park στο Σχηματάρι Βοιωτίας. Οι μαθητές έλαβαν μέρος σε μια σειρά παιδαγωγικών, αθλητικών και ψυχαγωγικών δραστηριοτήτων. Διασκέδασαν με την ψυχή τους!

Επίσκεψη της Στ τάξης στη Βουλή

Την Τετάρτη 6 Ιουνίου οι μαθητές της Στ᾽ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το κτίριο της Βουλής των Ελλήνων. Στην εκδρομή μας τίμησε με την παρουσία του και ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κύριος Μερκούρης, τον οποίο και ευχαριστούμε. Εκεί μας υποδέχτηκε η βουλευτής Ευβοίας κυρία Ζωή Λιβανίου, η οποία ήταν μαζί μας καθόλη τη διάρκεια της επίσκεψής μας. Στην αρχή μας μίλησε η ξεναγός της Βουλής για την ιστορία του κτιρίου και κατόπιν μας οδήγησε στην  αίθουσα Ελευθερίου Βενιζέλου, στην οποία εκτείθονταν διάφορα ιστορικά έγγραφα και αντικείμενα από όλη την ιστορία της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας της Ελλάδας. Εκεί μας μίλησε για τον πρώτο Κυβερνήτη του ελληνικού κράτους, τον Ιωάννη Καποδίστρια. Μετά κατευθυνθήκαμε στην αίθουσα της Ολομέλειας της Βουλής , όπου ξεναγηθήκαμε  στο χώρο  και μάθαμε πώς διεξάγονται οι συνεδριάσεις. Στο τέλος μας περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη, καθώς η κα Λιβανίου μας οδήγησε στο Εντευκτήριο της Βουλής όπου μας κέρασε αναψυκτικά. Την ευχαριστούμε πολύ. Αυτή η εκδρομή ήταν μια αξέχαστη εμπειρία για όλους μας!

Κατασκευή ανάγλυφου παγκόσμιου χάρτη από το Στ΄2

Στα πλαίσια του μαθήματος της Γεωγραφίας, οι μαθητές του ΣΤ2 κατασκεύασαν με πολλή όρεξη και μεράκι τον παγκόσμιο γεωφυσικό χάρτη σε ανάγλυφη μορφή, χρησιμοποιώντας πηλό και τέμπερες. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε 6 ομάδες, και κάθε ομάδα ασχολήθηκε με μία ήπειρο. Στο τέλος έγινε σύνθεση των εργασιών τους και το αποτέλεσμα μας ικανοποίησε όλους! Ο παγκόσμιος χάρτης φιλοξενείται στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Ιούνιος 2018
« Μαΐ